Artuç’ un Faili Belli, Ortaya Çıkarılsın…

‘Artuç’un faili belli, ortaya çıkarılsın’

Şırnak’taki sivil toplum örgütleri temsilcileri, Balveren Beldesi’nde Hüseyni Artuç’un Bolu Komando Tugayı’na bağlı askerler tarafından öldürüldüğünü belirterek, sorumluların biran önce ortaya çıkarılmasını istedi.

Şırnak Belediye Başkanı Ramazan Uysal, Şırnak Barosu Başkanı Noşirevan Elçi, BDP Şırnak İl yöneticileri, KESK Şırnak Şubeler Platformu, GENÇ-DER, ŞAR-DER, Şırnak Tabip Odası, İl Genel Meclisi, Cudi Küldür ve Sanat Derneği’nin yönetici ve üyelerinin de aralarında bulunduğu çok sayıda kişi, Balveren Beldesi’ne gelerek Hüseyin Artuç’un öldürülmesi ve 5 kişinin yaralanmasına ilişkin basın açıklaması yaptı. Açıklamayı okuyan Baro Başkanı Elçi, yaşanan olayların bölge halkını tedirgin ettiğini ifade etti.

‘Kamu görevleri yaşam hakkını ihlal ediyor’

Bölge illeriyle birlikte Şırnak’ta tekrar başlayan insanın yaşama hakkını sona erdiren olayların meydana geldiğini belirterek, ‘Bu ihlalin vicdanlarımızda açmış olduğu derin yaranın onulmaz acısını dillendirmek ve kamuoyu ile paylaşmak için buradayız. Yaşam hakkı insanın en temel ve vazgeçilmez hakkı olarak iç hukukumuzda Anayasa’nın 17. maddesi, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin ise, 2. maddesi ile güvence altına alınmıştır. Ancak bütün yasal ve anayasal garantilere rağmen, yaşam hakkının fütursuzca -görev ve yetki sınırları da aşmak suretiyle- kamu gücünü kullanan kişiler tarafından ihlal edildiği hususu da inkar edilmez bir gerçektir’ dedi.

‘Bolu Komando Tugayı taramıştır’

Kolluk kuvvetlerinin sınırsız güç kullandıklarını vurgulayan Elçi, Balveren Beldesi’nde bulunan Milli Jandarma Karakolu Komutanlığı civarında 6 Mayıs günü Şırnak-Uludere Karayolu üzerinde yaşanan olayda yaşam hakkının ne kadar keyfi ve umarsızca ihlal edilebileceğinin göstergesi olduğunu kaydetti. Elçi, şunları belirtti: ‘Zira, anılan olayda bölgede özel operasyon birimi olarak görev yapan Bolu Komando Tugay Komutanlığı’na bağlı askeri birimler bir grup vatandaşın üzerine ateş açmış ve açılan ateş sonucu Hüseyin Artuç isimli vatandaş öldürülmüştür. Aynı olayda Mehmet Ayaz isimli vatandaş ise ağır yaralanmıştır. Kolluk birimlerinin ateş açma sebebi sigara kaçakçılığı suçunun muhtemel faili olan vatandaşın askerin dur ihtarına uymamış olmasıdır. Bu anlayış, kolluğun suçu önleme ve suçun failini yakalama konusunda sınırsız güç kullanma hatta kişinin yaşam hakkını sona erdirme yetkisine sahip olduğu iddiasını taşımaktadır.’

‘Olayın peşini bırakmayacağız’

Elçi, yaşanan olayların takipçisi olacaklarını kaydederek, ‘Sivil toplum örgütlerinin temsilcileri olarak, bilinçli ve kasıtlı olarak insanın canına kast eden anlayışı kınıyor, ölenlerin aileleri ve akrabalarına başsağlığı, yaralılara acil şifalar diliyoruz. Şırnak Barosu ve sivil toplum örgütleri olarak yasal ve hukuksal çerçevede bu olayların daha etkin soruşturulması ve suç faillerinin cezalandırılması için gerekli müdahalelerde bulunacağımızı ve bu işin takipçisi olacağımızı beyan ederiz’ diye konuştu.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: